Przygotowanie do egzaminów – Akademia Sztuk Pięknych, Liceum Plastyczne

Przygotowuję do egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych oraz do szkół średnich z profilem artystycznym (Smocza, Cervantes). Nauka będzie ściśle ukierunkowana – by zdać egzaminy. Specjalizuję się zwłaszcza w przygotowywaniu do egzaminów praktycznych na Wydział Grafiki, Wydział Malarstwa oraz na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Sposób nauczania zależeć będzie od poziomu Twoich umiejętności i wrodzonych Twoich predyspozycji. Jeśli do tej pory byłeś samoukiem, ale masz doświadczenie w rysunku i malarstwie, udzielać będę Ci korekt, a jednocześnie nakieruję Cię na tematy rysunkowe i malarskie, które do egzaminów musisz mieć wyćwiczone. Prace o określonej tematyce muszą znaleźć się w teczce, a konkretne umiejętności wymagane są na egzaminach. Wybierzemy i ułożymy prace do teczki. Możesz też rysować i malować w mojej pracowni, zobacz zdjęcia z mojej pracowni.

Jeśli jesteś osobą, która marzy o studiach artystycznych, ale masz nikłe doświadczenie w studyjnym rysunku i malowaniu, pod moim kierunkiem rozpoczniesz wytężoną naukę. Aby zdać egzaminy na ASP, musisz na egzaminie wykonać rysunkowe studium postaci z natury w formacie brystolu 100 x 70 cm – w ciągu 4 godzin, musisz wykonać szkice rysunkowe i malarskie na małych kartkach (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki) oraz, również w ciągu 4 godzin, musisz namalować martwą naturę.

Zanim jednak dopuszczony zostaniesz do egzaminów, oceniana będzie Twoja teczka z pracami – a tu jest największy odsiew. Prace w teczce muszą być nie tylko dobre ale i oryginalne, by teczka została „zauważona”, by „przeszła”. Każdy Wydział na ASP czy szkoła średnia artystyczna mają inne wymagania jeśli chodzi o kolekcję prac w teczce. Będziesz pracował tak, by tą kolekcję zgromadzić.

Nauka pod moim kierunkiem oznacza zdobycie umiejętności wymaganych na egzaminach (i w pracach zaprezentowanych w teczce), takich jak:

  1. Szkice: postać, martwa natura, pejzaż, architektura – ołówek, węgiel, lawowanie tuszem, gwasze, farby olejne, techniki mieszane
  2. Wypracowane studium postaci w maksymalnym formacie brystolu 100 x 70 cm – ołówek, węgiel, techniki mieszane
  3. Wypracowana martwa natura malowana farbami w maksymalnym formacie brystolu 100 x 70 cm – nauka stylu malarskiego takiego, by zdążyć namalować obraz w ciągu 4 godzin egzaminacyjnych
  4. Nauka anatomii, kompozycji, perspektywy
  5. Dodatkowo: praktyka wsparta teorią – historia koloru i nauka o barwie w kontekście sztuki, fizjologia widzenia barw, sztuczki techniczne wielkich mistrzów w rysunku anatomicznym i w malarstwie

Na ASP generalnie panuje ”estetyka brzydoty”, którą jeśli już zostanie się studentem, zaczyna się wręcz bardzo lubić (ów specyficzny klimat Akademii!). Stąd, model ludzki na egzaminie może nie być młody i piękny, a martwa natura ustawiona do malowania, może być bardzo specyficzna. Oto przykładowy zestaw przedmiotów w martwej naturze z egzaminu, który może zainspirować Cię do samodzielnych ustawień martwych natur do malowania w domu: na brudnej, bo zmazanej wielopokoleniowo farbami drewnianej skrzynce, leżą swobodnie rzucone: jaskrawo pomarańczowy kask budowlańca, szare kapcie woźnej z przedszkola (takie bez palców, na sznurówki) i szczotka do podłogi z czarnym włosiem i trzonkiem w cytrynowym kolorze. A przy tym nie ma tkaniny. Tła też nie ma, jest tylko przypadkowa dal pomieszczenia. Z tak trudnego tematu, musisz umieć stworzyć udany obraz. Kolory na obrazie muszą dobrze grać, świetna musi być kompozycja oraz perspektywa dali i ujęcia przedmiotów. Przy czym obraz Twój musi mieć w sobie „to coś”, abyś pokonał konkurencję i tak zdał egzamin.

W teczce obowiązkowo muszą znaleźć się wypracowane studia postaci z natury, przede wszystkim w formacie kartki 100 x 70 cm, studia martwych natur – również w dużym formacie oraz szkice ( postaci, martwych natur, ew. pejzaż, architektura). W teczce mają się znaleźć prace rysunkowe i malarskie, wskazana jest różnorodność stosowanych technik, by zaprezentować Twoją wszechstronność. Twórczość tzw. „własna” (np. prace fantastyczne czy fotografia), to marginalna część koniecznej zawartości teczki. Dopóki nie zostaniesz studentem, prywatne zainteresowania tematyczne musisz odłożyć na bok.

Konieczna będzie Twoja intensywna praca, bym przygotowała Cię dobrze do egzaminów i aby stworzyć dobrą kolekcję prac do teczki. Zaczniemy od początków – wykonywania na kartkach A4 szybkich szkiców dłoni i stóp, a gdy opanujesz tą umiejętność, stopniowo przechodzili będziemy do wypracowanego, złożonego rysunku anatomicznego całej postaci, w dużym formacie. Będzie to jednocześnie nauka kompozycji i perspektywy. Wymóg egzaminacyjny jest taki, że postać na kartonie musi się zmieścić cała i być poprawnie zakomponowana z tłem – ucięcie np. stóp (bo źle wyliczyłeś i Ci się nie zmieściły) dyskwalifikuje na egzaminie pracę. Stopniowo od rysunku, przejdziemy do nauki malowania martwych natur.

Przy zdawaniu na ASP, zasada jest taka: zdajesz do oporu. Niejeden obecny profesor dostał się dopiero za kolejnym razem (Mistrzowie – za 6 razem). Zdawaj sobie z tej kwestii sprawę. Nie załamuj się, gdy za pierwszym razem Ci się nie uda. Dążyć będziemy do tego, aby szybko i maksymalnie rozwinąć Twoje umiejętności, jednak co zrozumiałe, Twoja intensywna praca będzie tu absolutnym wymogiem.