Lekcje sztuki w okresie pandemii

Informuję, iż lekcje rysunku i malarstwa prowadzę w okresie pandemii. Spotkania osobiste z uczniem są obecnie niemożliwe, ale lekcje prowadzę online, przez telefon przy włączonym komputerze.

Aby uczeń przygotowany był do lekcji, proszę o:

  1. Przesłanie na mój mail skanów lub fotografii prac, minimum jeden dzień przed lekcją.
  2. Pliki prac mają być ponumerowane (numerpracy.jpg).
  3. Aby omawianie prac przebiegało sprawnie, uczeń zakłada w swoim komputerze folder na pliki przesłanym mi prac (ten folder zakładam i ja), a w folderze tym umieszcza dodatkowo podfoldery o nazwach „zaliczone” i „odrzut” – na prace, które zaliczam i odrzucam. Na folderach tych prac pracujemy podczas lekcji.

Cennik: jedna godzina zegarowa: 80 zł, pół godziny 45 zł.

Intensywność i długość lekcji zależy od indywidualnych potrzeb. Standard to jedna godzina tygodniowo. Uczeń ma zatem tydzień na wykonywanie nowych prac i sukcesywne podsyłanie mi plików prac przed umówioną lekcją.

Niektórzy uczniowie, przede wszystkim całkowicie początkujący, potrzebują prowadzenia ich za rękę. Wówczas wskazany jest częstszy kontakt: dwa razy w tygodniu po godzinie, lub dwa razy w tygodniu po pół godziny.

Praca ucznia w okresie pandemii opiera się na jego pracy indywidualnej w domu, ale według moich wskazówek. Pamiętaj: aby zdać egzamin do szkoły/uczelni artystycznej musisz w wymaganym czasie (1,5 do 4 godzin) wykonać na egzaminie rysunek i obraz, które mają być pracami skończonymi (cała przestrzeń kartki musi być zaaranżowana). Lekcje z Tobą poprowadzę tak, aby nauczyć Cię stylu rysunkowego i malarskiego takiego, abyś zdołał w tak krótkim czasie pracę rysunkową i malarską wykonać. Będzie to często wymagało Twojego przeobrażenia wizji na temat rysowania i malowania (dotyczy to osób, które lubią „dłubać” tygodniami jeden rysunek), ale cóż, egzamin musisz zdać, a warunki narzuca szkoła/uczelnia. Po prostu musisz umieć wykonać skończoną pracę w krótkim czasie egzaminu. Będę Cię tego uczyła.

Teczkę prac również ułożymy zdalnie. Dlatego tak ważny jest porządek w folderze Twoich prac, który to folder w komputerach będziemy mieć Ty i ja. Prace do teczki wybiorę na podstawie plików, ułożę kolejność prac w teczce (ta kolejność jest bardzo ważna), a Ty dokładnie według moich wskazówek przygotujesz sam teczkę.

Przy omawianiu telefonicznym prac zalecam włączenie trybu głośnomówiącego, aby to co mówię słyszał nie tylko uczeń ale i rodzic. Z mojego doświadczenia wynika jak bardzo ważne jest edukowanie rodziców w kwestii przygotowania ich dziecka do zdawania egzaminów do szkoły artystycznej. Uświadamiam rodziców co to znaczy przygotowywać dziecko do zdawania egzaminów artystycznych (ciężka praca) i szybko pozbawiam rodziców złudzenia, iż szkoła artystyczna przyjmie dziecko z samego faktu posiadania przez nie talentu. Niestety tak nie jest. Wszystka młodzież, która przygotowuje się do zdawania egzaminów do szkół artystycznych jest utalentowana. Nieutalentowani do szkół artystycznych się nie pchają. Stąd, rolą egzaminów jest odsiać tych najlepszych (bo wszystkich przecież przyjąć nie mogą). A najlepsi to Ci, którzy mają opanowany najlepszy warsztat techniczny w rysowaniu i malowaniu, potrafią w krótkim czasie egzaminu wykonać świetną, wyróżniającą się pracę. Temu służą lekcje ze mną. Uczę. Aby Twoje utalentowane dziecko zdało egzamin.

Serdecznie zapraszam na lekcje. A lekcje najlepiej rozpocząć jak najwcześniej – rok, dwa, a nie miesiąc przed egzaminem. W okresie pandemii, w pracy indywidualnej w domu, za modeli rysunkowych i do szybkich szkiców „robić mogą”: rodzice, rodzeństwo, pies, własne i innych dłonie i stopy, a martwą naturę (z obowiązkową tkaniną) można ustawić w rogu pokoju. Takie prace będziesz musiał wykonywać aby przygotować się do egzaminu.