Zajęcia w plenerze

Lekcje rysunku i malarstwa w Warszawie prowadzę w Łazienkach Królewskich. Ponadto, lekcje odbyć się mogą w Parku Szczęśliwickim, na Polach Mokotowskich lub w Parku Mauzoleum Żołnierza Radzieckiego. Są to parki położone blisko mojej pracowni.

Walory Łazienek są znane. Szczęśliwice polecam do rysowania i malowania ze względu na fantastyczne widoki (wielka, leśna góra i kręte, porośnięte zielenią jeziora). Ciekawe walory wizualne mają Pola Mokotowskie. Są tam malownicze miejsca (np. plac z fontanną) gdzie jest duży spokój. Park Mauzoleum Żołnierza Radzieckiego ma natomiast świetne monumenty żołnierzy do ćwiczenia rysunku postaci. Są tam widoki architektoniczne z szerokim horyzontem – wspaniałe do nauki rysunku perspektywy. Jest tam na ogół bardzo spokojnie.

Rysowanie i malowanie w plenerze to świetny trening ręki i nabywanie umiejętności szybkiej pracy. Ponadto, jest to trening pracy w stresującej sytuacji, czemu służy np. wykonywanie szybkich ukradkowych szkiców ludzi wypoczywających na ławkach czy kocach. Opanowanie umiejętności pracy w niekomfortowej sytuacji, np. strach, że model ucieknie, przyda się szczególnie osobom, które planują w zdawać egzaminy do szkół artystycznych. Umiejętność szybkiej pracy i zdolność dokończenia rysunku postaci, gdy model już odejdzie lub zmieni nawet lekko pozę – to wszystko przyda się. Niektóre osoby świetnie przygotowane technicznie do egzaminów artystycznych, na egzaminach mogą ponieść porażkę, bo właśnie zżera je stres z braku możliwości pracowania w komfortowych pracownianych warunkach. Dlatego praca w plenerze jest tak ważna. Stwarza różne niespodzianki, które zahartują Twoją psychikę na egzamin.

Oczywiście twórczą pracę w plenerze polecam każdemu. Bo to także olbrzymia przyjemność. Początkującym zaproponuję lekcje szkicowania postaci w parkach. Wystarczy lekka, mała deska na kolana, kartki A4, markery i ołówki o twardości B-B8. Zajęcia w plenerze organizuję w ciągu roku szkolnego jak i w wakacje.